Cudowne właściwości Morza Martwego

0

Morze Martwe to jeden z najbardziej znanych akwenów w obrębie kuli ziemskiej. Dzieje się tak głównie dlatego, że jest to jednocześnie akwen dość niezwykły, ze względu na swój wygląd i swoje właściwości. Przede wszystkim, w Morzu Martwym znajduje się bardzo dużo soli, która sprawia, że woda wypiera większość dział na swoją powierzchnię – wielu turystów robi sobie zdjęcia, gdy bez trudu utrzymują się na powierzchni bardzo zasolonej wody w Morzu Martwym.
Warto wspomnieć również o tym, że morze to jest w zasadzie jeziorem tektonicznym, powstałym wskutek rozszerzania się płyt tektonicznych. Wspominają o nim już filozofowie, co wskazuje na fakt, że jest ono znane od czasów starożytnych. Na skraju morza, według biblijnych opowieści, znajdować się miała Sodoma i Gomora, spalone przez Boga w akcie złości na grzeszących ludzi. W samym Morzu Martwym żyje jedynie kilka prostych organizmów – nie ma tam szans przeżyć żadna roślina czy ryba. Wokół morza znajdują się natomiast liczne oazy słodkowodne, w których przeważa bogata roślinność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *


dwa × = 2

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>